FLAGI I TRÓJKĄTY

Flagi i trójkąty są kontynuacją patternów to znaczy, że ruch ceny będzie kontynuowany. Każdy z tych wzorów jest inny i jest ich wiele rodzai. Terminy flaga i pennant są często używane zamiennie. Flaga tworzy się, gdy cena gwałtownie wzrasta, a następnie przesuwa się na boki lub lekko do dołu. Ten boczny ruch przybiera zazwyczaj formę prostokąta (flagi) lub małego trójkąta (pennant), stąd ich nazwy.

Po okresie bocznym (trend horyzontalny) często następuje kolejny gwałtowny wzrost lub spadek. W tym miejscu pojawia się okazja do handlu. Po utworzeniu masztu flagowego i flagi lub proporczyka, traderzy obserwują czy cena nie przekroczy (przebije) górnej linii  flagi/pennanta. Kiedy to nastąpi, wchodzą w transakcję long umieszczając stop lossa poniżej tej flagi.

Powyższy wzór pokazuje nam wzrost i wieksze zaangażowanie byków, widzimy ostry rajd gdzie cena uspokaja się i następnie tworzy flagę. Cena wpada w konsolidacje. Cena może wyjść górą lub dołem dlatego trzeba uważnie śledzić co się dzieje na wykresie. Jest to dobry moment na wejście ale musimy się zabezpieczyć stop lossem. Widzimy wystrzał ceny i przebicie górnej linii szczytów, gdzie cena wędruje na nowe poziomy.

Jeśli transakcja typu short zawierana jest na takim trójkącie spodziewamy się przebicia dolnej linii tego tójkąta. Należy umieścić stop loss powyżej tego trójkąta, ponieważ w razie wyjścia ceny górą zamknie nam transakcje i uchroni nas to przed większą stratą.

Koncepcja wzorów flagi i trójkąta polega na tym, że po zakończeniu patternu można by kontynuować dynamikę widoczną w fazie tworzenia się masztu flagi. Dlatego należy zmierzyć odległość początkowego masztu flagowego, a następnie dodać tę długość do dna flagi/pennanta dla wzoru flagi widocznej na zdjęciu. Zawsze stawiamy stop lossy i chronimy swój kapitał.

W przypadku paternu trójkąta po stronie rajdu niedźwiedzi odejmij długość masztu flagowego od górnej części trójkąta i dodaj ją do dolnej części. Widzimy na zdjęciu poniżej trend spadkowego i utworzenie się trójkąta. Jeżeli gramy na shorta stawiamy stop lossa powyżej ostatnich szczytów utworzonych w w trójkącie.

Kolejny krok

Korzystanie z serwisu glmtrades.pl i glmtrades.com akceptujesz nasz regulamin i polityke prywatności

Copyright © 2018 GLM Trades. All rights reserved.