Jak inwestować w eSport?

eSport rozpoczął się znikąd, a dziś jego popularność rośnie, liczba widzów ma osiągnąć 560 milionów w 2021 roku. Na kluczowych platformach strumieniowych, takich jak YouTube i Twitch, oglądalność przekroczyła już najbardziej popularne dziedziny sportowe, takie jak NHL. Eksperci przewidują, że do 2021 r. przychody wyniosą 2,96 mld USD z 493 mln USD w 2016 r.

Od 2013 r. nastąpił wzrost inwestycji typu “venture” w e-Sport. Dzięki rozwojowi technologicznemu w zakresie eSportu przemysł wchodzi w nową dobrą fazę. Ze względu na swoją popularność, spółki zajmujące się eSportem znajdują się obecnie w rękach prawie każdego inwestora.

Co to jest eSport?

Jest to forma rywalizacji w grach wideo na profesjonalnym poziomie, w której zawodnicy z różnych drużyn mają do czynienia w turniejach/lanach. W skrócie sport elektroniczny, gracze grają w popularne gry, takie jak Counter-Strike, Call of Duty, Madden NFL, Fortnite i inne.

Gracze Ci są zazwyczaj oglądani na popularnych serwisach strumieniowych, takich jak YouTube i Twitch. Miliony fanów z całego świata oglądają w czasie rzeczywistym swoje ulubione zespoły, oraz swoich ulubionych graczy.

W 2018 r. 380 milionów ludzi oglądało eSport według raportu Newzoo. Obejmuje to 165 milionów entuzjastów eSportu. Większość tych widzów ogląda z Chin, Korei Południowej i Ameryki Północnej.

Turnieje te mogą przyciągnąć więcej widzów niż tradycyjne sporty zawodowe, takie jak NFL i NHL. W 2017 roku Mistrzostwa Świata w grze “Leauge of Legends” przyciągnęły ponad 80 milionów widzów. W tym samym roku odbyło się 588 dużych imprez eSportowych.

Zarabianie na eSporcie?

W sporcie tradycyjnym drużyna sportowa ma swoje miejsce/stadion (w większości przypadków) i zarabia na sprzedaży biletów. Jeśli chodzi o e-Sport, sprawy mają się inaczej. Drużyny nie mają stadionów, ale na całym świecie istnieją tak zwane “Gaming Haus”, gdzie spotyka się drużyna, po to, żeby trenować, i rozgrywać turnieje wirtualne.

W eSporcie 95% generowanych przychodów pochodzi z transakcji sponsorskich. Oprócz transakcji sponsorskich, gracze i zespoły zarabiają pieniądze z nagród, regularnych wynagrodzeń i transmisji strumieniowych. Na przykład, Streamer z Twitcha z 2.000 subskrybentami może zarobić 5.000$ miesięcznie. Streamerzy mają również możliwość zarabiania na swoich streamach poprzez reklamy. Nie jest tajemnicą, że zespoły eSportowe zarabiają miliony dolarów rocznie. W rzeczywistości, średnia pensja dla eSportowców wynosi około 60.000 dolarów. W 2017 roku najlepszy gracz zarobił ponad 2,436 milionów dolarów.

Popularne spółki zajmjące się eSportem:

Pierwszym miejscem, w którym inwestorzy mogą inwestować w e-Sport, są spółki takie jak: Take-Two Interactive Software (TTWO), NVIDIA (NVDA), Activision Blizzard (ATVI) i Electronic Arts (EA). Pozostałe to NetEase (NTES), Logitech (LOGI) i Tencent Holdings (TCEHY). Spółki te pełnią różne role w e-Sporcie.

Na przykład Take-Two Interactive jest deweloperem i wydawcą gier. Najpopularniejszą grą stojącą za Take-Two Interactive jest koncesja NBA 2K. Gra stała się popularna po uruchomieniu NBA 2K League, pierwszej ligi eSportowej promowanej przez prawdziwą organizację sportową.

Blizzard Activision to kolejny popularny wydawca gier znany z gry online, Overwatch. W ciągu ostatnich kilku lat, Blizzard Activision wzrósł dzięki sprzedaży z Overwatch League i Major League Gaming. Firma zawarła również umowę z Waltem Disneyem na grę House of Mouse.

NVIDIA jest producentem układów scalonych specjalizującym się w układach GPU. Zdecydowana większość graczy korzysta z procesorów graficznych firmy NVIDIA. W związku z tym NVIDIA jest jednym z czołowych dostawców sprzętu dla najpopularniejszych lig eSportowych.

Wreszcie, mamy EA lub Electronic Arts. Podobnie jak Take-Two Interactive, EA jest wydawcą gier, którego franczyza obejmuje gry wideo Madden NFL i FIFA. W 2018 roku 45 milionów unikalnych graczy podpisało umowę na grę w gry FIFA 18 i FIFA 19.

Podsumowanie:

Przemysł eSportowy ukradł grzmot tradycyjnej branży rozrywkowej i medialnej. Eksperci przewidują, że do 2021 r. przekroczy ono 20,2 mld USD. Pamiętaj, wybierz odpowiednie akcje, podejmuj rozsądne decyzje i obserwuj rozwój swojego portfela!

Dołącz do naszej zamkniętej grupy, gdzie dokładnie dowiesz się jaki w sposób inwestować w spółki związane z eSportem! Kliknij tutaj, i dołącz do nas!