MOMENTUM

Traderzy grający strategią “Momentum” skupiają się na przyspieszeniu kursu akcji, zajmują wtedy długą lub krótką pozycję na rynku z nadzieją, że rozmach będzie się utrzymywał w tym samym kierunku. Handel momentum nie jest zbyt prostą sprawą dla początkujących i jest zazwyczaj zarezerwowana dla doświadczonych inwestorów, ale po przeczytania tego materiały, oraz obejrzenia filmu, nie będziesz miał/a żadnych problemów z zawieraniem transakcji momentum.

W handlu momentum, inwestor będzie kupował i sprzedawał w zależności od tego, jak szybko akcje się ruszają. W przeciwieństwie do wielu innych typów traderów i analityków rynku, którzy koncentrują się przede wszystkim na fundamentach firmy lub na analizie technicznej, handlowcy momentum są przede wszystkim zainteresowani tym, co dzieje się w wiadomościach. Szukają spółek, które poruszają się bardzo dynamicznie po ogłoszonych wcześniej komunikatach.

Wymagania, które muszą być spełnione, aby odnieść sukces

Traderzy Momentum wymagają wysokiego poziomu koncentracji i uwagi. Wchodzą do handlu i obserwują szybki wzrost, wychodząc w granicy jego osłabnięcia. W ten sposób wykazują się ogromnym stopniem dyscypliny.

Większość traderów są inwestorami dziennymi, co oznacza, że zawierają transakcje bardzo szybko i tak samo je realizują. Czas ma zatem kluczowe znaczenie dla powodzenia w handlu. W ramach szerszej kategorii handlu istnieją co najmniej dwie mniejsze podgrupy: podmioty prowadzące obrót w oparciu o czynniki techniczne (Analiza Techniczna) oraz podmioty prowadzące obrót w oparciu o zdarzenia/wiadomości (Analiza Fundamentalna).

Traderzy Momentum skupiają się na czymś więcej niż tylko na trendach. Spoglądają na zasoby, które wykazują silny ruch w danym kierunku, zazwyczaj o dużym wolumenie. Następnie kupują akcje, które wykazywały tendencje wzrostowe, dążąc do uchwycenia fal entuzjazmu inwestorów, którzy tymczasowo wywołali wzrost lub spadek ceny akcji danej spółki.

Tendencja o silnym trendzie byka. Na górze pędu widzimy stabilizację, konsolidacje.

Inwestorzy korzystający ze strategii dynamiki często czerpią swoje dane i analizy z następujących źródeł i technik:

Dzienne listy obserwacyjne (Raporty)

Śledzą codzienne raporty spółek i są zwykle przyklejeni do telewizorów, skanerów, informacji znajdujących się w internecie, aplikacji maklerskich i tym podobnych.

Wskaźniki techniczne (Indykatory)

W celu zidentyfikowania przerwania oporu, trader momentum poszukuje wskaźników technicznych. Najlepszym indykatorem do tego jest “Bollinger Bands”, oraz “Wolumen”.

Traderzy Momentum  dokładnie wiedzą kiedy reagować, żeby nie dopuścić do straty. Codziennie poszukują możliwości osiągania zysków. Jeżeli coś idzie nie tak bardziej sensowne jest wyjście z pozycji niż utrzymanie jej w nadziei, że cena ponownie powróci. Z handlem wiąże się jednak zawsze ryzyko, które trzeba mieć zawsze na uwadze.

Czas handlu

Zazwyczaj traderzy używający momentum skupiają się na pierwszej i ostatniej godzinie sesji handlowej każdego dnia. W tym czasie mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem aktywności, co skutkuje większą zmiennością. Zamykają oni również wszystkie swoje pozycje do końca dnia, ponieważ pozostawienie pozycji otwartych na noc może spowodować nieoczekiwane zdarzenia.

Zagrożenia związane z Momentum

Istnieją pewne szczególne rodzaje ryzyka związane z takim handlem, jeśli traderom momentum zdarza  się wejść w pozycję zbyt wcześnie, a okazuje się, że momentum nie zostało osiągnięte, mogą nie zrealizować swojego założonego planu. Podobnie jest, jeśli trader zamyka pozycję zbyt późno po osiągnięciu wyższego punktu na wykresie, nie wychodzi w najwyższym jej punkcie, wychodzi biorąc mniejszy zysk niż powinien. Wielu traderom zdarza się przegapić historię i dobre wiadomości i tym samym tracą na swoich możliwościach inwestycyjnych.

Momentum trading jest uważany za jedno z trudniejszych podejść, ale możliwość osiągnięcia znacznego zysku jest wysoka, szczególnie dlatego, że momentum jest zwykle jednym z największych czynników w ruchu cen akcji.

Rynek, na którym cena przeszła od silnego byczego trendu do silnego niedźwiedziego trendu.

Wykres ceny bez energii. Cena po prostu idzie w górę i w dół bez żadnego kierunku i siły.

Podsumowanie:

Traderzy momentum wykorzystują krótkoterminową strategię, która ma na celu czerpanie zysków z szybkich ruchów akcji o dużej wartości. Traderzy ci szukają punktów przełomu w cenie, a następnie podążają za nią. Mają tendencję do zamykania swoich pozycji do końca dnia i wykorzystywania marginesu w celu wspierania swoich zysków. Jest to strategia handlowa typu spur-of-the-moment, która wymaga bliskiej analizy i błyskawicznych refleksów.

Kolejny krok

Korzystanie z serwisu glmtrades.pl i glmtrades.com akceptujesz nasz regulamin i polityke prywatności

Copyright © 2018 GLM Trades. All rights reserved.