VADEMECUM TRADERA

Bądź zdyscyplinowany i skupiony. Stopniowo pokonuj kolejne etapy nauki i nie zachłystuj się perspektywą szybkiego, łatwego wzbogacenia się. Chcę, żeby Twoja przygoda z tradingiem pozytywnie wpłynęła na Twoje życie, a nie doprowadziła do jego upadku. Inwestowanie na giełdzie obarczone jest dużym ryzykiem. Musisz nauczyć się nim zarządzać, poskramiać apetyt na szybki zysk, kontrolować emocje i zaakceptować nieuchronność strat.

Giełda to nie hazard – to skomplikowana konstrukcja mechanizmów finansowych, które mogą być Twoim sprzymierzeńcem, jeśli podejdziesz do tematu z pokorą i cierpliwością. Najważniejsze to grać świadomie i bezpiecznie – otwierać pozycje w przemyślany sposób i umieć oszacować ryzyko. 

Z czasem zobaczysz, że zarabianie na rynku akcji ma swój specyficzny rytm – podobnie jak w naturze istnieje rytm pór roku, tak i tu są okresy, kiedy rynek się regeneruje, waha, stabilizuje; możesz wtedy pomyśleć, że nie zarabiasz wiele, że nic się nie dzieje. Nie szukaj okazji na siłę, bo giełda szybko ‘wypluje’ tych graczy, którzy przyszli po szybka kasę. Nie spędzaj życia wpatrzony w wykresy, żyj konstruktywnie i naucz się czekać na właściwy moment.

Giełda to biznes, to nie jest zabawa. Inwestujemy na niej swoje pieniądze, żeby pomnożyć ten kapitał. Dużo ludzi traci przez nieuwagę – 90% wszystkich traderów tylko dlatego, że nie zainwestowali w solidną naukę, nie zrozumieli fundamentów gry.  Traktują giełdę jak hobby po pracy, zasiadają przed komputerem, bez głębszej analizy wchodzą w pozycje mając nadzieję na jakikolwiek zysk i przeżywają dramat kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli, trend nagle się zmienia i czarny scenariusz z historii innych traderów staje się również ich rzeczywistością. 

W tej branży musisz wykazać się odpowiedzialnością i dojrzałością. Te cechy nabywa się z czasem i oczywiście masz prawo do popełniania błędów – to również część procesu nauki. Pamiętaj jednak o dyscyplinie i doskonałym przygotowaniu do wszystkich planowanych ruchów. Poświęć czas na naukę, ciesz się tym procesem, wracaj do zagadnień, które są dla Ciebie najmniej zrozumiałe, pytaj, dociekaj, walcz o siebie i dla siebie. 

Stworzyłem grupę GLM trades po to, żebyś znalazł/znalazła się w grupie tych ludzi, którzy potrafią systematycznie zarabiać i nie tracą swojego kapitału!

Pokażę Ci strategie, które są w 80% skuteczne i pozwalają sukcesywnie pomnażać zyski. W trakcie nauki poznasz specyfikę rynku akcji i zobaczysz jak dynamicznie zachowują się spółki w różnych interwałach czasowych pod wpływem przeróżnych czynników. Zobaczysz, jak ważna jest umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się trendy – dynamicznie rosnące spółki potrafią z impetem spadać, ale to czy zagramy na longa (trend wzrostowy) czy wejdziemy w pozycję short (wykorzystując jej korektę) wymaga doświadczenia i znajomości strategii, których nauczę Ciebie w mojej szkole. 


W tej pracy, w tym biznesie 
będziesz mógł pracować z każdego zakątka na ziemi. Gdy poznasz wszystkie strategie będziesz mógł/mogła w ciągu 10 minut dziennie zarobić bardzo dużą ilość pieniędzy. Twój harmonogram dnia będzie uzależniony od godzin otwarcia amerykańskiej giełdy, ale tak naprawdę Ty decydujesz ile czasu chcesz przeznaczyć na pracę. Zaczynając sesję o godz. 15.30 czasu polskiego możesz w ciągu pierwszych 30 minut systematycznie zarabiać ok 5% zysku przez 5 dni w tygodniu. To jest niesamowite i niezwykle motywujące, prawda

Jeśli podoba Ci się wizja dynamicznego pomnażania kapitału, to wyobraź sobie, że codziennie zarobisz minimum 2%. To jest naprawdę minimum, które możesz zrobić na bardzo słabym odbiciu lub przebiciu. A teraz policz, ile zarobisz w ciągu roku mając ciągle na uwadze tylko te ‘słabe” 2%! Dlatego zrobienie 200% w rok będzie bardzo proste. Czasami w ciągu jednego dnia będą takie spółki, które ruszają się nawet do 700%. Właśnie takich spółek szukamy i dlatego poświęcam dużą część czasu na analizę wykresów i wiadomości.

Szybkie wejście, szybka sprzedaż i zarobek przykładowo 100 $ w 5 minut może stać się Twoją codzienna rutyną, jeżeli wiesz co dokładnie robić. Inni ludzie, żeby to zarobić, tracą większość swojego czasu na pracę, nie mają pojęcia, że istnieje takie miejsce jak giełda gdzie mogą poświecić parę miesięcy na naukę i być przez resztę życia niezależnym i wolnym. Trzeba uważać na spółki Low Float, ponieważ takie spółki mogą bardzo szybko iść do góry ale też bardzo szybko mogą iść na dół, czekamy na dobre wiadomości, na takiej spółce czekamy na tłum wchodzimy razem i wychodzimy zabieramy swoje pieniądze z zyskiem a tłum niech dalej robi co chce,  nas już tam nie ma, mamy swoje zyski i uciekamy, szukamy następnej spółki na której szybko można zarobić.

Musimy wiedzieć jaka jest wielkość spółki, jaki jest wolumen, ile akcji możemy kupić szybko, żeby szybko je sprzedać, żeby nie siedzieć z akcjami, czekać pół dnia aż ktoś je od nas odkupi, bo jak wejdziemy w nieodpowiednią spółkę bez przygotowania, na ślepo grając tak jak 90% ludzi to narażamy siebie na wysokie ryzyko utraty kapitału!

Nie możemy słuchać innych osób, które mówią nam aby teraz wejść i kupować akcje aby teraz inwestować, to są nasze pieniądze i tak naprawdę nikt nie powinien mieć na to wpływu, musimy sami wiedzieć kiedy i jak kupować akcje.

Bardzo ważne jest żeby nie kopiować zagrań innych, którzy mówią Ci “kup teraz akcje”. Musimy polegać tylko na sobie, na swoich umiejętnościach, swojej wiedzy i tylko tak podejmować decyzje. Ważne jest, aby nauczyć się systematyczności i wiedzieć dokładnie, co w danym momencie mamy robić.

  Sprawdzamy indykatory, sprawdzamy wolumen, sprawdzamy wiadomości i jeżeli wszystko to mówi nam, że możemy zająć pozycje, wchodzimy i po wyjściu kasujemy nasz zysk.  Indykatory mogą się mylić, ja też mogę się pomylić, Ty też możesz się pomylić, człowiek jest tak stworzony, że uczy się na swoich błędach, najlepiej jeśli robimy ich najmniej, ale do tego potrzebna jest praktyka, którą otrzymasz w mojej szkole. Będziemy razem grać, będziemy razem zarabiać, a także razem będziemy ponosić straty. 

 Im więcej się uczę tym bardziej wiem co dokładnie robić, wszystko później zacznie układać się w jeden system zarabiania, który będę wykorzystywał do końca życia.

Utrwalaj i praktykuj codziennie wszystkie techniki i patterny. Analizuj wykresy, sprawdzaj wiadomości. Tylko dzięki codziennej pracy osiągniesz sukces. Jeżeli masz jakieś pytania, zapisuj je na kartce i podczas spotkania na żywo zadawaj je prowadzącemu. Pokazuj swoje statystyki z demo, pokazuj swoje początkowe straty, analizuj złe wejścia, opisuj i prowadź dziennik tradera.  

Jest dużo źródeł informacji, które pomagają zidentyfikować spółkę dobrą do grania. Sprawdzamy indykatory, trend w jakim się znajduje. Sprawdzamy ostatnie raporty finansowe, wiadomości o nowym produkcie, wiadomości związane na przykład z zarządem i jego potencjalnymi celami na przyszłość. Sprawdzamy jak duża jest spółka, czy ma duże grono klientów, czy jest lubiana i godna zaufania, jaki wpływ miały historyczne dobre wiadomości na te spółkę, sprawdzamy jej całą historie. Sprawdzamy czy instytucje państwowe mają w niej udział i dlaczego inwestują właśnie w nią. Sprawdzamy zyski spółki za ostatni kwartał, zyski spółki za ostatni rok, czy spółka jest wspierana przez rządowe organizacje itp. To wszystko pokazuje nam czy warto inwestować w tę firmę czy nie.

Sprawdzamy przynajmniej 3 instytucje zainteresowane inwestycją w daną spółkę i to czy rząd w nią inwestuje poprzez zakup akcji lub czy inne duże instytucje to robią i zarabiają na dywidendzie poprzez tani zakup jej akcji.  Sprawdzamy czy spółka dostała na przykład FDA Approval i może wprowadzić na rynek swoje produkty, które być może były wcześniej tylko w fazie testowej. Właśnie takie informacje podbijają cenę, przyciągają nowych inwestorów. 

Dobrym indykatorem jest sprawdzanie interwału czasowego jednej minuty, 5 minut, 15 minut, 2 godzin i 4 godzin, a także interwał jednodniowy lub tygodniowy, a nawet miesięczny. Sprawdzamy jak się zachowywała cena podczas tych interwałów patrzymy gdzie i jaki Wolumen odpowiedzialny był za pozycję ceny. Jakie były wiadomości, jakie było zainteresowanie inwestorów.

Dużą rolę odgrywa też czas. Na rozpoczęciu sesji jest bardzo duży ruch i właśnie tam zaczynamy kupować. Drugi dobry moment jest na zamknięciu giełdy, gdy cała uwaga jest skupiona na spółce, która od samego rana była na skanerach wszystkich Traderów.

 Najgorszy czas jest w środku dnia – im bliżej 12:00 tym gorzej, dlatego strategie dobierasz do swojego trybu życia. Jeżeli chcesz grać tylko rano, to grasz jedną lub dwie strategie na poranki,  jeżeli chcesz grać tylko wieczorem, grasz na zamknięciu sesji. Wtedy ruch jest bardzo duży, podobnie jak rano. Wybierasz spółkę, która rusza się bardzo dobrze w ciągu dnia, jest duży float, duży Wolumen, są dobre wiadomości. 

Kolejnym indykatorem są wiadomości. Mówią ci dlaczego cena akcji nieoczekiwanie się zmienia. Sprawdzasz czy to jest nowy kontrakt, czy może zarząd się zmienił, może utworzyli nowy produkt, może zrobili ekspansję na jakieś inne kraje, może ich produkt został zatwierdzony do sprzedaży i otrzymał odpowiednie atesty, może jest to raport półroczny, kwartalny lub roczny wszystko co ma wpływ na kurs akcji. Wszystko to sprawdzasz i oceniasz.

Indykatorów może być dużo, a takim ogólnym będzie określenie trendu – czy giełda jest w fazie wzrostowej czy w fazie spadkowej.

Jeżeli widzę poranny wzrost tuż po wiadomościach i jest to pierwszy zielony dzień, to warto kupić na samym początku, jeżeli jest to już drugi dzień to kupię na odbiciu od wsparcia, jeżeli jest to trzeci dzień to też kupię na odbiciu od wsparcia.

Tutaj już nie będę gonił ceny bo może ona słabnąć. Szukam okazji do wyraźnych i mocnych przebić ponad dotychczasową wysokość ceny akcji w ciągu dnia, w ciągu tygodnia, w ciągu miesiąca lub roku.

Jeżeli cena akcji przebija się przez opory i jest nowa wysokość w ciągu dnia, tygodnia lub miesiąca, informacja taka pokazuje się na wszystkich skanerach u wielu inwestorów i jest duże prawdopodobieństwo, że oni zaczną kupować tą spółkę, więc jeżeli patrzę w innych strefach czasowych i ten skok przebija się przez najwyższą cenę z ostatniego przykładowo miesiąca, to jest duża szansa na to, że będzie to bardzo duży wzrost, nawet jeżeli będzie szedł nie tylko do góry, ale będzie się także konsolidować w ciągu dnia na ostatnich tych szczytach.

Należy zwracać uwagę, aby takie przebicie nie zamieniło się w fake out, gdzie po tym przebiciu cena zacznie od razu spadać, dlatego wtedy tniemy nasze ryzyko i wychodzimy z pozycji, czy to poprzez realizację naszego wcześniej postawionego stop lossa lub po prostu manualnie naciskając sprzedaj po market order.

Czasami możemy zauważyć że stok bardzo słabo się przełamuje. Zauważymy wtedy brak wolumenu, przełamanie jest nieudane. Taki stok mnie nie interesuje i jeżeli nie ma siły się przebić, ustawiamy alarm ponad tą granicę kilka centów ponad linie oporu i jeżeli otrzymamy taki Alert, że jest tam próba przebicia, wracamy do tej spółki i obserwujemy ją. Sprawdzamy wtedy nasze wskaźniki, sprawdzamy Wolumen, sprawdzamy wiadomości. Patrzymy jak zachowuje się cały rynek.

Jeżeli widzę cenę, który nagle zaczyna się przebijać przez historyczne opory a wcześniej wolumen był bardzo wysoki, to otwieram transakcję. Jeżeli coś mi nie odpowiada, nie gram. Chciałbym, żebyś Ty w swoich zagraniach wykorzystywał/a strategie, patterny i patenty – całą zdobytą wiedzę.

Nie kupuj kota w worku. Zanim podejmiesz jakikolwiek ruch, przemyśl go. 

Nie kupuję byle jakich akcji, byle jakich patentów, bez przemyślenia, każda gra musi być strategiczna. Musimy widzieć potencjalną szansę na wykresie. Musi dojść do zdecydowanych ruchów w strategicznych miejscach. Wtedy podejmujesz decyzję. Pamiętaj, że zawsze możesz stracić swoje pieniądze, jeżeli źle ocenisz, oszacujesz swoje zagranie. 

Musimy uważać na typowe pompy gdzie cena akcji jest śrubowana bardzo wysoko. Naiwni, którzy kupili za dużo, zostają  z akcjami na dłużej, a cały rynek spada na łeb na szyję, wszyscy tracą pieniądze, a zyskują tylko ci, którzy odpowiednio szybko wyszli z transakcji biorąc nawet mały zysk. To nie grzech wziąć niewielki zysk. Najważniejsze aby nie tracić swojego kapitału. Bo okazji do grania będzie bardzo dużo! Przed kupnem akcji czekamy na najlepszą okazję i miejsce, nie działamy pochopnie. Jeżeli nie widzimy miejsca na naszą strategię, nasze patenty, to po prostu nie wchodzimy, nie kupujemy danej spółki! Dlatego warto trenować na koncie demo. Tam nie tracimy pieniędzy, uczymy się poruszać na rynku. W mojej grupie wszyscy uczą się na demo. 

 

VADEMECUM TRADERA - PODSUMOWANIE

– obserwuj jaki jest trend na wykresie
– spółka musi mieć   minimum 10% zmiany ceny
– spółka zaczyna Pre Market od “Gap Up” (Luka 
– widzisz od 400 do 1k kupna akcji spółki
– wolumen jest powyżej 1 miliona
– float od 5 milionów
– buduj i obserwuj codzienną listę obserwacyjną
– czekaj cierpliwie na otwarciu i nie goń ceny
– skalpuj od 5 do 10% gdy masz profit
– sprzedawaj jak widzisz stratę 1%
– ustawiaj do każdej transakcji stop lossy
– nie kupuj jak nie będziesz mógł szybko wyjść
– nie kupuj pierwszych 15 minut
– nie goń ceny
– nie kupuj na górce
– nie handluj spadających trendów 
– nie handluj po godzinie 11:00 (lunch time)

Kolejny krok

Korzystanie z serwisu glmtrades.pl i glmtrades.com akceptujesz nasz regulamin i polityke prywatności

Copyright © 2019 GLM TRADES. All rights reserved.