W zeszłym roku Yahoo Finance podało, że Amazon (AMZN) zapłacił szokująco niską kwotę w federalnych podatkach dochodowych w 2018 roku od ponad 11 miliardów dolarów zysku: $0.

Ale w tym roku, podczas gdy firma twierdzi, że zapłaciła “miliardy” podatków za rok 2019, w rzeczywistości zapłaciła tylko 162 milionów dolarów federalnego podatku dochodowego – efektywna stawka podatku w wysokości 1,2% od ponad 13 miliardów dolarów zysku. 

“Przestrzegamy wszystkich obowiązujących federalnych i stanowych przepisów podatkowych, a nasze amerykańskie podatki są odzwierciedleniem naszych ciągłych inwestycji, wynagrodzeń dla naszych pracowników i obecnych zasad podatkowych” – napisała Amazon w swoim wpisie na blogu 31 stycznia. 

W złożonym przez Amazon raporcie 10-K za rok 2019 (szczegółowy raport finansowy wymagany przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd każdego roku) firma podała, że płaci 162 miliony dolarów federalnego podatku dochodowego, a ponad 914 milionów dolarów federalnego podatku dochodowego odroczono.