Główne firmy technologiczne zadeklarowały w ostatnich miesiącach, że przeznaczą miliardy dolarów na inicjatywy mieszkaniowe w przystępnych cenach w celu złagodzenia kryzysu mieszkaniowego w takich miastach jak San Francisco i Seattle, niektórzy eksperci twierdzą, że jest to zbyt za mało, i za późno.

Apple AAPL, +0,27% stało się ostatnią firmą, która podjęła takie zobowiązanie, ogłaszając na początku tego tygodnia, że przeznaczyła 2,5 miliarda dolarów na projekty mieszkaniowe po przystępnych cenach. Pieniądze te zostaną przeznaczone na fundusz mieszkaniowy w Kalifornii i program pomocy w formie zaliczki. Około 300 milionów dolarów z zadeklarowanych 2,5 miliarda dolarów składa się z ziemi, którą Apple posiada w San Jose w Kalifornii, która zostanie udostępniona na celach mieszkaniowych

Przez cały rok 2019 wiele innych firm złożyło podobne zobowiązania. Facebook niedawno FB, +0,22% ogłosił, że przeznaczy 1 miliard dolarów na działania w zakresie budownictwa mieszkaniowego po przystępnych cenach, podczas gdy Google GOOGL, +0,16% powiedział, że przeznaczy 1 miliard dolarów na budowę większej ilości domów w Dolinie Krzemowej w czerwcu. Tymczasem, Amazon AMZN, -0,13% i Microsoft MSFT, +1,18% stwierdziły, że zarówno one zainwestują w fundusze na inicjatywy mieszkaniowe w Seattle, gdzie siedzibę ma MSFT, +1,18%. Amazon wniosło również wkład w organizacje wspierające osoby bezdomne w północnej Wirginii, miejscu, w którym znajduje się druga siedziba główna firmy.