Kontrakty terminowe na ropę zakończyły się w czwartek na minusie, kiedy Stany Zjednoczone i Turcja zawarły w Syrii pakt o zawieszeniu broni, tymczasowo łagodząc napięcia na Bliskim Wschodzie. Wstępna umowa z Brexitem podsyciła apetyt na aktywa postrzegane jako ryzykowne dla inwestorów.

Cena wstrząsnęła się po wcześniejszych stratach, które przyszły na powrotnie, piątej z rzędu tygodniowej podwyżki w dostawach ropy naftowej do USA.

West Texas Intermediate crude CLX19, +1,29% za listopadową dostawę zajął 57 centów, czyli 1,1%, aby rozliczyć się po 53,93 USD za baryłkę na nowojorskiej giełdzie, podczas gdy w grudniu Brent BRNZ19, +0,05% zajął 49 centów, czyli 0,8%, po 59,91 USD za baryłkę na ICE Futures Europe.

Ceny dla obu firm przesunęły się zdecydowanie wyżej w ciągu ostatniej godziny regularnego handlu. Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że w czwartek Stany Zjednoczone i Turcja ogłosiły zawieszenie broni w Syrii, które potrwa 120 godzin i pozwoli kurdyjskim bojownikom wycofać się ze strefy bezpieczeństwa.

Marshall Steeves, analityk rynków energetycznych w IHS Markit, powiedział dla MarketWatch. “Wtargnięcie Turcji nie spowodowało, że produkcja ropy naftowej nie zniknęła z rynku, więc porozumienie pokojowe nie ma bezpośredniego wpływu”.