SACRAMENTO, Kalifornia – Kalifornia ograniczy podwyżki czynszu dla niektórych osób w ciągu następnej dekady po podpisaniu przez Gubernatora Gavin Newsom ustawy mającej na celu walkę z kryzysem mieszkaniowym w najbardziej zaludnionym stanie kraju.

Newsom podpisał ustawę podczas wydarzenia w Oakland, obszarze, gdzie ostatni raport udokumentował 43% wzrost bezdomności w ciągu dwóch lat. Nagłe podwyżki czynszu są przyczyną problemu bezdomności państwa, który zwrócił uwagę społeczeństwa, oraz irytacji ze strony prezydenta Donalda Trumpa.

Prawo ogranicza wzrost czynszu do 5% rocznie, do 1 stycznia 2030 roku. Zakazuje ona wynajmującym eksmitować ludzi bez powodu, co oznacza, że nie mogliby ich wyrzucić, aby mogli podnieść czynsz dla nowego najemcy. I choć prawo nie wejdzie w życie przed 1 stycznia, będzie miało zastosowanie do podwyżek czynszu od 15 marca 2019 r. lub później, aby uniemożliwić właścicielom podniesienie czynszu tuż przed wprowadzeniem limitów.

Kalifornia i Oregon są teraz jedynymi miejscami, w których czynsze wzrastają w całym stanie. Oregon ograniczył czynsze na poziomie 7%.