Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegł w niedzielę, że kraje spoza Chin powinny być przygotowane na przyspieszenie rozprzestrzeniania się śmiertelnego koronaawirusa.

Ghebreyesus, który stoi na czele Światowej Organizacji Zdrowia, wypowiedział się w niedzielę na twitterze, gdzie omówił zarażenie koronaawirusem pomiędzy ludźmi, którzy nie wyjechali do Chin.

Jego komentarze pojawiły się, gdy żniwo śmierci z powodu wirusa wzrosło do ponad 900. Chiny zgłosiły 3 062 nowych przypadków wirusa w ciągu 24 godzin do północy w niedzielę, podnosząc łączną liczbę przypadków na kontynencie do 40 171. Świeże przypadki zostały również zgłoszone w Japonii, Korei Południowej, Wietnamie, Malezji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Francja została zmuszona do zamknięcia dwóch szkół po tym, jak pięciu obywateli brytyjskich, w tym jedno dziecko, złapało wirusa podczas pobytu w prestiżowym francuskim ośrodku narciarskim od innego zakażonego obywatela brytyjskiego, który niedawno przebywał w Singapurze. Po powrocie do Wielkiej Brytanii Brytyjczycy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność wirusa.