W niedzielę protestujący wywierali naciski na przywódców Iranu, żądając, by najwyższe władze ustąpiły po tym, jak irańskie wojsko przyznało, że omyłkowo zestrzeliło ukraiński samolot w czasie, gdy obawiało się strajków amerykańskich.

“Kłamią, że naszym wrogiem jest Ameryka, nasz wróg jest właśnie tutaj” – skandowali dziesiątki protestujących na zewnątrz uniwersytetu w Teheranie, zgodnie z nagraniami wideo zamieszczonymi na Twitterze. Pokazano też wyniki demonstrantów zebranych w innych miastach.

Wpisy w mediach społecznościowych nie mogły być zweryfikowane przez Reutersa. Jednak media państwowe doniosły o protestach w sobotę wkrótce po tym, jak irańskie wojsko przeprosiło za omyłkowe rozbicie ukraińskiego samolotu w środę, zabijając wszystkich 176 osób na pokładzie.

Mieszkańcy Teheranu powiedzieli, że w niedzielę w stolicy stacjonuje policja Reutersa, ponieważ po dniach zaprzeczania przez wojsko, że to wina, nawet jeśli Kanada i Stany Zjednoczone powiedziały, że rakieta rozbiła samolot.

W sobotę policja wystrzeliła łzy do tysięcy protestujących w stolicy, gdzie wielu skandowało “Śmierć dyktatorowi”, kierując swój gniew na najwyższego przywódcę Islamskiej Republiki Ajatollaha Ali Chameneia.