Lekarze i eksperci ds. zdrowia wezwali ludzi, aby nie pili ani nie wstrzykiwali środka dezynfekującego w piątek po tym, jak prezydent USA Donald Trump zasugerował naukowcom, aby zbadali wprowadzenie środka czyszczącego do organizmu jako sposobu na wyleczenie COVID-19.

“(To jest) absolutnie niebezpieczna, szalona sugestia”, powiedział Paul Hunter, profesor medycyny na Uniwersytecie Anglii Wschodniej.

“Nie możesz umrzeć na COVID-19 po wstrzyknięciu środka dezynfekującego, ale tylko dlatego, że możesz być już martwy po wstrzyknięciu.”

Trump powiedział na swojej codziennej odprawie medialnej w czwartek, że naukowcy powinni zbadać, czy wprowadzenie światła lub środka dezynfekującego do ciała osób zakażonych nowym koronaawirusem może pomóc im oczyścić się z choroby.

“Czy jest jakiś sposób, w jaki możemy zrobić coś takiego przez wstrzyknięcie, w środku, czy prawie oczyszczenie?”, powiedział. “Byłoby interesujące sprawdzić to.”

Parastou Donyai, dyrektor praktyki farmaceutycznej i profesor farmacji społecznej i poznawczej na Uniwersytecie Czytelniczym, powiedział, że komentarze Trumpa były szokujące i nienaukowe.