TOKYO / NEW YORK (Reuters) – Światowe akcje wzrosły w środę do prawie trzymiesięcznego maksimum, ponieważ nadzieje na więcej bodźców i dalsze złagodzenie restrykcji społecznych na całym świecie przeważyły ​​nad rozwagą przed mnóstwem obaw od koronawirusa do rosnących niepokojów społecznych w USA.

Ogólnoeuropejskie kontrakty futures na Euro Stoxx 50 wzrosły o 1,27%, podczas gdy najszerszy indeks MSCI dla Azji i Pacyfiku poza Japonią <.MIAPJ0000PUS> zyskał 1,8%, przedłużając swój wzrost do piątego dnia z rzędu, aby osiągnąć poziom ostatnio widziany 9 marca. Japoński Nikkei <.N225> wzrósł o 1,1% do najwyższego poziomu od końca lutego, podczas gdy CSI300 w Chinach kontynentalnych <.CSI300> wzrósł o 0,6%, aby przekroczyć szczyt z maja do 12-tygodniowego maksimum. Kospi w Korei Południowej <.KS11> zyskał ponad 3%. W tych trzech krajach wschodnioazjatyckich, w których COVID-19 jest względnie ograniczony, indeksy znacznie wzrosły, osiągając zaledwie około 5-6% poniżej szczytów w tym roku. Kontrakty typu e-mini dla amerykańskiego S&P 500 wzrosły o 0,2% we wczesnej środowej wymianie, zwiększając dotychczasowe zyski do 1,4%. Zaawansowany technicznie indeks Nasdaq <.IXIC> wzrósł do nieco ponad 2% poniżej rekordowego szczytu w lutym. „Dobre czasy wciąż płyną na rynkach ryzyka”, powiedział w raporcie Mazen Issa, starszy strateg ds. Walut w TD Securities. „Jakkolwiek intensywny był rajd, prawdopodobnie będzie to kontynuowane, ponieważ szerokość rajdu akcji rozprzestrzeniła się teraz poza USA”. Wskaźnik akcji MSCI na całym świecie <.MIWD00000PUS> wzrósł o 0,3%, osiągając najwyższy poziom od trzech miesięcy i przedłużając wzrost z najniższego poziomu z 23 marca do prawie 36%. Pomimo pandemicznych blokad, które spowodowały kurczenie się wielu gospodarek, globalny indeks spadł w porównaniu z rokiem ubiegłym o mniej niż 8%.

Istnieją pewne oznaki ożywienia działalności gospodarczej, gdy rządy ponownie uruchamiają swoje gospodarki. W Chinach, którym udało się stłumić wybuch epidemii w marcu, uważnie obserwowane badanie działalności sektora usługowego powróciło do poziomu sprzed epidemii w maju. Dane o wysokiej częstotliwości, takie jak rezerwacje w restauracjach i dane na temat mobilności, pokazują, że aktywność w wielu krajach rozwiniętych stopniowo wraca do normy po osiągnięciu najniższego poziomu w kwietniu, mimo że powrót do poziomów sprzed epidemii wciąż wydaje się odległy. Niektórzy analitycy ostrzegają jednak, że wiec jest napędzany głównie przez krótkie spekulacje spekulantów, którzy wcześniej sprzedali akcje w obawie przed globalną recesją. Zagrożenia, które mogą spowolnić globalną gospodarkę, obejmują drugą falę zakażeń COVID-19, napięcia chińsko-amerykańskie i rosnące niepokoje społeczne w Stanach Zjednoczonych po protestach przeciwko brutalności polityki. „Różnica między rynkiem akcji a gospodarką realną rośnie. Wielu dyrektorów korporacyjnych musi się teraz zastanawiać, dlaczego akcje ich firm tak bardzo rosną” – powiedział Norihiro Fujito, główny strateg inwestycyjny w Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities. Krzywa dochodowości skarbu USA wystromiła się, częściowo odzwierciedlając sprzedaż większej kwoty długu publicznego w celu sfinansowania ogromnych bodźców stymulacyjnych.

Rentowność 30-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła do 1,532%, najwyższego poziomu od połowy marca. Oczekiwania na wsparcie polityki banku centralnego powstrzymały jednak krótsze stopy zwrotu, zwiększając lukę rentowności między 5- i 30-letnimi Treasuries do 118 punktów bazowych, najwyższymi od początku 2017 r. Oczekuje się, że Europejski Bank Centralny przyspieszy zakupy obligacji stymulacyjnych, gdy spotyka się w czwartek, podczas gdy niektórzy uważają, że Rezerwa Federalna USA mogłaby również zwiększyć swoje łagodzenie, gdy kilku kluczowych urzędników rozważa kontrolę krzywej dochodowości jako opcję. Na rynku walutowym optymizm gospodarczy wspierał waluty wrażliwe na ryzyko i spychał dolara amerykańskiego. Dolar australijski wzrósł aż o 1,2% do pięciomiesięcznego maksimum – 0,6982 USD, podczas gdy euro wzrosło o 0,25% do 1,1197 USD. Japoński jen z bezpieczną przystanią osiągnął dwumiesięczne minimum 108,85 wobec dolara, po czym odbił się do około 108,57 za dolara. Ceny ropy wzrosły o ponad 1% do niemal trzymiesięcznego maksimum z powodu optymizmu, że główni producenci przedłużą cięcia produkcji. Ropa pośrednia w Zachodniej Teksasie (WTI) zyskała 2,7% do 37,81 USD za baryłkę, a ropa Brent wzrosła o 1,8% do 40,27 USD za baryłkę. Spotowe złoto sprzedawane było prawie płasko po 1723 USD za uncję.