Bogaci przestali się bogacić?

Światowi miliarderzy odnotowali w zeszłym roku ogólny spadek zamożności – po raz pierwszy od 15 lat, zgodnie z opublikowanym w piątek raportem UBS/PwC Billionaires 2019.

New York; USA :October 13 2016: UBS Financial Service office

Bogactwo miliarderów spadło o 4,3% w skali światowej, spadając o 388 miliardów dolarów do 8,5 biliona dolarów w zeszłym roku. “Miliarderski boom ostatnich pięciu lat przeszedł naturalną korektę”, wyjaśnił Josef Stadler, szef ultra wysokiej wartości netto w UBS Global Wealth Management, w oświadczeniu. “Silniejszy dolar, w połączeniu z większą niepewnością na rynkach kapitałowych w trudnych warunkach geopolitycznych, stworzył warunki dla tego spadku”.

Jedna z najbardziej stromych kropli pojawiła się w Chinach, w tym w Hongkongu i w regionie Azji i Pacyfiku. Spadło w Hongkongu o 4% do 319,8 miliarda dolarów w zeszłym roku, jak wynika z raportu, który oparł się na miesiącach antyrządowych protestów, które wstrząsnęły miastem rządzonym przez Chiny. Wartość netto najbogatszych Chin spadła o 12,8%, co usunęło dziesiątki osób z listy miliarderów.

Amerykanie pokonali ten trend, jednak głównie dzięki przedsiębiorcom technologicznym, których majątek wzrósł w ubiegłym roku o 3,4% do 1,3 bln USD. Bogactwo miliarderów w Ameryce wzrosło o 0,1% (dobra wiadomość dla takich jak AMZN Amazona, -0,29% Jeff Bezos, Microsoft MSFT, +0,43% współzałożyciel Bill Gates i Facebook’s FB, +0,72% Mark Zuckerberg).